gd-doskwiera-nie-tylko-bol-brzucha

Gdy doskwiera nie tylko ból brzucha…Zgaga w ciąży

Chociaż ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka w pierwszej kolejności kojarzą się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, są też inne symptomy, mogące wskazywać na rozwijającą się chorobę lub problem związany z procesem trawienia i przyswajania składników odżywczych. Jednym z często spotykanych problemów zdrowotnych powiązanych z układem pokarmowym jest zgaga.

Zgaga w ciąży

Kobiety w ciąży doświadczają zgagi częściej niż inne zdrowe osoby. Jest to dość przykre uczucie, dlatego też starają się wykorzystać preparaty medyczne oraz domowe sposoby, by pozbyć się uczucia pieczenia w przełyku i przewodzie pokarmowym. Niejednokrotnie udaje się to za pomocą właściwie dobranej diety z wyeliminowaniem niektórych składników, albo też dzięki specjalnie opracowanym metodom przekazywanym z pokolenia na pokolenia. Zgaga może pojawiać się bez żadnej istotnej przyczyny i sama przechodzić bez stosowania leków, ale jest na tyle irytującą przypadłością, że przeważnie zwalcza się ją za pomocą wybranego sposobu.

Zgaga – objaw ciąży

Istnieje przekonanie, że pojawienie się zgagi u kobiety bez żadnych istotnych przyczyn może zwiastować ciążę. Jest w tym sporo prawdy, chociaż nie można łączyć zgagi tylko i wyłącznie z ciążą. Występuje często już od pierwszych kilku tygodni i w okresie tym jej przyczyną jest oddziaływanie hormonów (progesteronu) na układ pokarmowy przyszłej mamy i nie tylko. Progesteron wywołuje efekt lekkiego zwiotczenia mięśni, również w żołądku, co ułatwia wydobywanie się stamtąd kwasów trawiennych, enzymów itd. Podrażniają one śluzówkę przełyku i stąd właśnie dokuczliwe pieczenie. Inna odmiana zgagi ciążowej to tzw. późna zgaga, której występowanie można połączyć z coraz bardziej rosnącą macicą i jej naciskaniem na inne narządy w jamie brzusznej. Jednym z tych narządów jest oczywiście żołądek, który poddany naciskowi może wydzielać wymienione wcześniej substancje do przełyku i również go podrażniać. Ten rodzaj zgagi jest bardziej dokuczliwy.

Zgaga – domowe sposoby

Istnieje kilka metod, pozwalających kontrolować pojawienie się zgagi oraz leczyć ją, gdy już wystąpi. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Pamiętaj, by nie używać żadnych dziwnych preparatów podczas ciąży, bo możesz zaszkodzić dziecku. Bezpieczne będą metody oparte na naturalnych produktach, które każda z nas ma w domu. Skuteczne są np. siemię lniane (należy przygotować z niego rodzaj kleiku w proporcji jedna łyżka na szklankę zagotowanej – wrzącej – wody), migdały, ciepłe mleko, jak również mieszanka miodu z octem jabłkowym (nie jest zbyt smaczna, można więc przygotować napój, dodając do szklanki przegotowanej wody łyżkę miodu i octu).

Zgaga – dieta

Odczuwanie zgagi w ciąży lub bez związku z nią można niwelować za pomocą odpowiedniej diety. Nie należy się przejadać, najlepiej jeść więcej małych posiłków niż mniej dużych i obfitych. Dieta powinna być pozbawiona zbyt dużej ilości tłuszczów, trzeba unikać również nadmiernego przyprawiania potraw na ostro i kwaśno. Ważne jest powolne i dokładne żucie pokarmu, rozdrobniony pokarm trafiający do żołądka będzie łatwiej trawiony i zmniejszy się ryzyko wystąpienia zgagi.