zdrowe-odzywianie-czy-nasze-dzieci-jedza-warzywa

Zdrowe odżywianie – czy nasze dzieci jedzą warzywa?

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe. Zawierają wiele witamin i innych składników mineralnych które są niezbędne do prawidłowego działania każdego organizmu, a już tym bardziej są ważnym składnikiem dziecięcej diety. Dlatego też dorosłym tak bardzo zależy na tym, aby dzieci jadły jak najwięcej warzyw i owoców, chociaż niekoniecznie ich pragnienia, są zgodne z tym, czego chcą same dzieci. Jak więc sprawić, aby dziecko, które nie chce próbować warzyw, jednak je polubiło i zaczęło je systematycznie jeść?

Co musimy zrobić, by skłonić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Jeżeli chcemy, aby dziecko jadło warzywa, to przede wszystkim, powinniśmy być dla niego dobrym przykładem. Jeżeli będzie ono widziało, że my sami, ze smakiem się nimi zajadamy, to istnieje spora szansa, że samo, poprzez naśladowanie nas, będzie chciało ich spróbować. Poza tym, warto możliwie jak najwcześniej zacząć wprowadzanie warzyw do diety dziecka. Jeżeli jako kilkumiesięczny brzdąc, nauczy się jeść brokuły, marchewki i ogórki, to istnieje duża szansa, że chętnie będzie sięgał po nie także w późniejszym okresie, a nawet jako dorosły człowiek. Jednak jeżeli nasze dziecko nie je warzyw i owoców, wzbraniając się nawet przed ich spróbowaniem, to musimy próbować mu je delikatnie podawać, tak aby stały się dla niego ciekawym produktem.

Jak przemycić warzywa i owoce do diety dziecka?

Zastanawiając się jak przemycić warzywa dziecku, musimy pamiętać, że dzieci lubią wszystko co kolorowe i ładne na ich talerzu, a więc może warto próbować i podczas podawania dziecku warzyw, układać z nich ludziki, buzie, łódki i co nam tylko do głowy przyjdzie? Może się okazać, że dziecku tak się spodoba taka kompozycja, że chętniej będzie sięgało po to, co znajduje się na jego talerzu, a dzięki temu, szybciej przekona się do tego, że warzywa mogą być dobre i że naprawdę warto je jeść.

Możemy także robić z owoców i warzyw szaszłyki, które dziecko najpierw samodzielnie przygotuje, a następnie będzie mogło je zjeść. Kto wie, może właśnie taka forma przekona je do jedzenia warzyw? Co jednak zrobić, jeżeli mimo naszych starań dziecko nie je warzyw? Wówczas możemy je próbować przemycać w różnego rodzaju soczkach, które obecnie możemy kupić w dziale z artykułami spożywczymi dla dzieci, albo sami możemy je wziąć, zmiksować i podać dziecku do picia. Może się wówczas okazać, że taka forma spożywania warzyw, będzie mu bardziej odpowiadała, niż taka, w której będzie musiał je gryźć.

Warto próbować na różne sposoby podawać dziecku warzywa, jednak musimy pamiętać, że jeżeli sami nie będziemy ich jeść, nasze dziecko także niechętnie będzie po nie sięgało. Może się jednak okazać, że mimo naszych szczerych chęci i podejmowania różnych działań, potomek nadal odmawia jedzenia warzyw i owoców.

Wówczas warto mu na trochę odpuścić, nie wmuszać na siłę, dać trochę spokoju, a za jakiś czas, ponownie spróbować przekonać go, do jedzenia właśnie tych produktów. Kto wie, może wtedy da się przekonać? Może być także tak, że nasze dziecko zacznie jeść warzywa, gdy pójdzie do przedszkola i gdy tam obserwując inne dzieci, zapragnie jeść to samo co one.

Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin i błonnika pokarmowego dlatego warto zadbać, aby dieta naszego dziecka była w nie bogata.