kobieta je sałatkę

Zdrowe odżywanie – jaka dieta przy nadkwasocie?

W żołądku znajdują się kwasy trawienne, dzięki którym cały pokarm, który zjadamy, może być odpowiednio strawiony, a co się z tym wiąże, może być we właściwy sposób rozdrobniony. To że nie odczuwamy ostrego działania tych kwasów, zawdzięczamy temu, że pojawiają się one w takiej ilości jak potrzeba, a dodatkowo nasz żołądek przed ich działaniem, chroniony jest przez odpowiedni śluz, który nie dopuszcza do tego, aby te kwasy miały styczność ze ściankami żołądka. Niestety, czasami dochodzi do sytuacji, gdy tych kwasów jest zbyt dużo, albo do takiej, gdzie ten śluz w jakiś sposób zostaje uszkodzony, co sprawia, że zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, które się z tym wiążą.

Nadkwasota nie jest niczym przyjemnym

Jeżeli ktoś miał już do czynienia z nadkwasotą, to z pewnością powie, że nie jest to wcale przyjemne uczucie. Żołądek boli, piecze, w przełyku także mamy nieprzyjemne uczucie pieczenia, a co się z tym wiąże, nie mamy zbytniej ochoty na jedzenie. Dlatego jeśli doskwiera nam nadkwasota dieta odpowiednia musi być wprowadzona, tak abyśmy mieli pewność, że nie będziemy podrażniać tego żołądka bardziej niż jest to konieczne. Co więcej, jeśli chcemy mieć pewność, że odpowiednio leczona będzie taka nadkwasota dieta powinna być ułożona przez profesjonalistów, którzy dobrze się znają na tym zagadnieniu i wiedzą, na co możemy sobie pozwolić, a jakich produktów kategorycznie powinniśmy unikać. Co prawda w Internecie znajdziemy informacje pod frazami nadkwasota żołądka dieta i możemy się tymi informacjami sugerować, jednak trzeba pamiętać, że każdy jest inny, a więc to specjalista będzie mógł określić, jaka powinna być nasza dieta nadkwasota wówczas będzie nam mniej doskwierała. Nie mniej, może być tak, że będziemy mieli zupełnie normalne objawy i wówczas jeśli będzie nas dotyczyła ogólna nadkwasota dieta przepisy mogą nam być przedstawione już w gabinecie lekarza, bo z pewnością otrzymamy od niego odpowiednią ulotkę na ten temat. Czasami jest też tak, że tak uniwersalne objawy daje dana nadkwasota dieta optymalna może być wówczas zaproponowana z takich ogólnych przepisów, które odnoszą się do większości ludzi, a jeśli mimo tego nie przejdzie nam nadkwasota żołądka co jeść, możemy zapytać lekarza i dietetyka, którzy opracują dietę odpowiednio pod nasze potrzeby. Najważniejsze jest to, żeby soki trawienne nie były produkowane w większej ilości niż to konieczne. Poza tym sami musimy też wyczuć, co będzie dla nas najlepsze, bo może się okazać, że jedni ludzie bez problemów w tej sytuacji będą mogli jeść białko, a drudzy już po niewielkiej ilości, będą odczuwali jeszcze większy ból.

Warto zobaczyć jak powstaje nadkwasota i jak możemy na nią wpływać, tak aby zmniejszyć jej negatywne skutki. Jeśli będziemy się trzymać wytycznych, które otrzymamy od lekarza, to istnieje spora szansa, że będziemy mogli w miarę normalnie żyć z tym schorzeniem, ale najważniejsze będzie tutaj prawidłowe odżywianie. Warto się tego trzymać, bo nie tylko zmniejszymy nasze problemy z nadkwasotą, ale także będziemy mieli pewność, że pozytywnie wpływamy na funkcjonowanie całego organizmu.

Powiązane wpisy