objawy zatrucia pokarmowego, czy grypy żołądkowej

Zatrucie pokarmowe u dziecka

Występujące u dzieci zatrucia pokarmowe są groźne głównie z uwagi na możliwe doprowadzenie do odwodnienia organizmu w wyniku silnej biegunki. W większości przypadków można je leczyć w domu, w czym będą pomocne np. zioła. Niekiedy jednak konieczna będzie pomoc lekarska.

Zatrucie pokarmowe u dziecka

Dzieci dość często „łapią” zatrucia pokarmowe, co ma związek z ich bardziej wrażliwym układem pokarmowym oraz większą tendencją do brania w ręce czy do ust niemytych (i nie zawsze jadalnych) produktów. Bezpośrednią przyczyną zatruć są infekcje bakteryjne lub wirusowe powodowane przez drobnoustroje, które zostały połknięte wraz z jedzeniem. Przeważnie, choć nie jest to regułą, zagrożenie stanowią przeterminowane bądź zepsute pokarmy, z naciskiem na produkty mięsne, nabiał, ryby. Bakterie i wirusy mogą znajdować się również w wodzie, napojach, sokach oraz na powierzchni żywności takiej jak owoce i warzywa. O zatrucie pokarmowe łatwiej latem, kiedy je się spontanicznie, na świeżym powietrzu i częściej korzysta z różnych przygodnych punktów oferujących dania na miejscu czy na wynos. Łatwiej jest też zachorować w podróży – w obcych miejscach ma się kontakt z nieznanymi bakteriami i wirusami, na które organizm nie miał okazji jeszcze wykształcić odporności. Poza tym warto wspomnieć, że dzieci są ogólnie bardziej podatne na zatrucia pokarmowe, zwłaszcza jeśli chorują lub niedawno chorowały.

Odwodnienie u dziecka

Biegunka jest uciążliwa, ale jako taka nie należy do szczególnie groźnych objawów. Podobnie wymioty – irytują i nie pozwalają niczego zjeść, ale również nie są groźne. W przypadku nasilenia tych objawów powstaje jednak ryzyko odwodnienia organizmu, który nie dość, że pozbywa się sam z siebie dużych ilości wody, to jeszcze z trudnością pozwala je uzupełniać. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii przy zatruciu pokarmowym jest dbanie o to, żeby dziecko nie odwodniło się. Musi dużo pić, w małych ilościach, ale częściej. Dzięki temu jest większa szansa, że nie sprowokuje to wymiotów.

Zatrucie pokarmowe – leczenie

Przeważnie nie ma potrzeby, by leczyć zatrucie pokarmowe w szpitalu czy za pomocą silnych leków. Pozostawienie dziecka w domu i dopajanie wystarczą, żeby przetrwać ten trudny czas. Niekiedy jednak może być konieczna wizyta u lekarza oraz podjęcie określonego leczenia. Jest to konieczne, jeśli maluch gorączkuje (ma powyżej 38 stopni), nieustannie wymiotuje lub wydala bardzo rzadką, wodnistą treść, w zwracanym pokarmie lub w kale są ślady krwi, objawom chorobowym towarzyszy tachykardia (szybkie bicie serca). Może to oznaczać poważną infekcję i wskazanie do leczenia antybiotykami.

Co na biegunkę u dziecka?

Gdy dziecko ma silną biegunkę i wymiotuje, trzeba unikać podawania mu stałego jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest przyrządzanie lekkostrawnych, płynnych kleików oraz ziołowych herbatek do picia. Podawać można też przegotowaną wodę lub wodę mineralną niegazowaną. Jeśli zatruciu towarzyszy gorączka, można podać lek, który ją obniży. Dziecko powinno pozostawać w domu, najlepiej w łóżku.

Powiązane wpisy