zapalenie woreczka żółciowego

Zapalenie woreczka żółciowego – czym w zasadzie jest?

O woreczku żółciowym każdy nieraz słyszy w różnych okolicznościach, niektórzy nawet ból woreczka żółciowego poczuli na własnej skórze, jednak czym tak naprawdę jest ta dolegliwość i z czym jest dokładnie związana? Oczywiście, jak każde zapalenie, także to związane jest z niebezpiecznym stanem zaognienia w organizmie.

Zapalenie woreczka żółciowego – jakie są przyczyny?

Stan zapalny, jakim jest zapalenie woreczka żółciowego, jest związane głównie z powikłaniami groźnej choroby – kamicy pęcherzyka żółciowego, a taki stan może być związany z tym, że żółć ma utrudniony odpływ z pęcherzyka – obrzęk błony śluzowej lub kamień zamykają światło, przez co powstaje zaognienie. Drogi żółciowe w ten sposób kurczą się niebezpiecznie, a żółć zostaje zakażona bakteriami. Taki niebezpieczny stan może wywoływać wszystko, co utrudnia swobodny przepływ żółci, blokując jej drogę oraz chemicznie podrażniając ścianki, które reagują zapaleniem. Same kamienie w pęcherzyku mogą rozwijać się na skutek nagromadzenia się składników, które nie są w stanie rozpuścić się w wodzie, a które jednocześnie bez trudu wytrącają się w żółci. Sam skład kamieni może być różnorodny, stąd ich podział na kamienie mieszane, barwnikowe czy cholesterolowe.

Ból woreczka żółciowego – czy to jedyne objawy zapalenia?

Zapalenia woreczka żółciowego jest jednym z najmniej przyjemnych, co więcej – niebezpiecznych, dlatego jeśli jakiekolwiek z tych sygnałów dotyczą twojego zdrowia, koniecznie w trybie pilnym powinieneś zgłosić się do szpitala. Jeśli w podbrzuszu z prawej strony poczujesz silny ból, przypominający nieco kolkę, który jednocześnie będzie promieniował aż do prawej łopatki, a także wyczujesz, chociaż nie zawsze, powiększenie w okolicach woreczka żółciowego, jeśli zaczniesz wymiotować żółcią, pojawią się nudności, dreszcze, wysoka gorączka, przyspieszone tętno oraz oddech, a także czasem niewielka żółtaczka, to znak, że powinieneś udać się do specjalistów.

Usunięcie woreczka żółciowego – czy to jedyny ratunek?

Nie zawsze konieczne jest od razu usuwanie woreczka żółciowego. Leczenie najczęściej zaczyna się od nawadnianiu pacjenta w sposób dożylny, za pomocą kroplówki, a także od podawania niesteroidalnych leków na zapalenie, jakie szaleje w organizmie; ma to na celu ulżenie w bólu, który do małych nie należy. Podawane są również różnorodne preparaty rozkurczowe, aby poprawić stan woreczka. Często podawane są również odpowiednio dobrane antybiotyki, których zadaniem jest zwalczanie namnażających się w pęcherzykach bakterii. Konieczne jest zastosowanie również bardzo restrykcyjnej diety, która ma zapewnić polepszenie się warunków zdrowotnych.

Kiedy jest konieczna operacja?

Operacja zawsze zostaje ostatecznością, kiedy zawiodą wszystkie inne skuteczne metody, sposoby oraz lekarstwa. Jeśli dojdzie do ostrego zapalenia woreczka, konieczne jest operacyjne usunięcie pęcherzyka. Taki zabieg nazywany jest cholecystekomią. Nie wolno tej dolegliwości bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do ropniaków, martwicy czy perforacji pęcherzyka, a w konsekwencji do śmiertelnego zapalenia otrzewnej.

Powiązane wpisy