tajemnicze-dolegliwosci-ukladu-pokarmowego

Wrzody czy nerwica żołądka – objawy i dolegliwości układu pokarmowego

Istnieją choroby, których nazwy wydają się być może śmieszne lub przesadzone – takim schorzeniem jest nerwica żołądka. W samej chorobie nie ma jednak już nic zabawnego, gdyż może ona poważnie uprzykrzać ludziom życie. Odpowiednie leczenie wymaga sporo czasu i samozaparcia, a trzeba je podjąć, by w miarę sprawnie funkcjonować mimo problematycznych objawów.

Dlaczego akurat nerwica żołądka?

Tej nieprzyjemnej chorobie nadano taką nazwę z powodu objawów dotyczących jednocześnie psychiki oraz układu pokarmowego. Jak wszystkie nerwice, momentem wyzwalającym objawy jest jakieś zdarzenie dotyczące odczuwanych emocji, stresujących sytuacji bądź problemów w pracy, w szkole, w związku. Zamiast pozostać całkowicie w sferze psychicznej, odczucia intensyfikują się i objawiają w postaci dolegliwości ze strony żołądka. Zwykle schorzenie to rozwija się u osób o słabej psychice, bardzo podatnych na stres lub docinki innych.

Nerwica żołądka – objawy

Osoby cierpiące na nerwicę żołądka mogą nie być w stanie same stwierdzić natury swojej choroby. Objawy są dość niejednoznaczne, często na przykład myli się je z wrzodami żołądka, niestrawnością czy nawet nowotworem. Niektórzy odczuwają trwałe bóle żołądka, niemożliwe do zwalczenia żadną domową metodą lub tylko na chwilę przycichające wskutek zastosowanej terapii. Przewlekłość bólu może nakazywać szukanie przyczyny wśród tych najcięższych chorób, tymczasem mamy do czynienia „tylko” z nerwicą.

Wrzody czy nerwica żołądka – objawy

Na szczęście dzięki możliwości wykonania dokładnej diagnostyki w dzisiejszych czasach niepewność co do natury choroby nie powinna trwać długo. Dzięki obejrzeniu układu pokarmowego przez lekarza np. za pomocą USG można wykluczyć istnienie wrzodów czy nowotworów nawet przy bardzo mylących objawach. Niekiedy zresztą symptomy dolegliwości kierują poszukiwania przyczyn właśnie w kierunku nerwicy; takim objawem jest szczególnie skłonność do nagłych biegunek bez większego powodu (np. zjedzenia czegoś nieświeżego). Wywiad lekarski gwarantujący potwierdzenie przez pacjenta ciągłego stresu lub odczucia zdenerwowania pracą bądź innym czynnikiem to praktycznie potwierdzenie istnienia nerwicy żołądka.

Nerwica żołądka – leczenie

Poprawne zdiagnozowanie nerwicy jest konieczne, by zacząć ją skutecznie leczyć. Przede wszystkim jednak trzeba trafić do dobrego lekarza. Nie wszyscy lekarze podchodzą bowiem poważnie do opisywanych przez pacjenta dolegliwości żołądkowych, które wywołują różne codzienne sytuacje, złe samopoczucie wiązane jest z czyimiś „humorami” i osoba opuszcza gabinet z zaleceniem np. zrelaksowania się. Odpowiednim specjalistą jest w tym przypadku neurolog i to do niego warto się udać. Niezbędne będzie ustalenie terapii lekami z grupy uspokajających. Jak widać, leczyć trzeba nie objawy nerwicy żołądka, a przyczynę.

Nerwica żołądka – leki bez recepty

Trzeba uważać z kupowaniem leków na własną rękę – chociaż niektóre preparaty pomocne w terapii nerwicy dostępne są bez recepty, muszą i tak być zalecone przez lekarza. Nie wystarczy zresztą samo podawanie medykamentów, wielu osobom będą potrzebne też wizyty u psychologa, który pomoże im pozbyć się lęku i zapanować nad stresem.