niemowle z matką

Czy u niemowlaka pojawiają się takie dolegliwości jak wzdęcia i kolki?

Kiedy zostajemy rodzicami, zwłaszcza pierwszy raz, wszystko jest dla nas nowe, a co się z tym wiąże, obawiamy się, czy będziemy potrafili rozpoznać objawy, gdy z naszym dzieckiem będzie działo się coś złego. To właśnie powoduje, że młodzi rodzice bardzo nerwowo reagują na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, nie zawsze wiedząc, co w takiej sytuacji powinni zrobić. Jednak warto tutaj pamiętać, że dziecko jest tak samo zbudowane jak dorosły człowiek, a więc może cierpieć na te same schorzenia, co dorośli i nie powinno to być dla nas zaskoczeniem. Nie mniej warto wiedzieć, jak sobie radzić w niektórych sytuacjach z niemowlakami, bo w końcu nie zawsze można im podać te same leki, które podaje się dorosłym. Warto więc wiedzieć, co zrobić i jakie są produkty przeznaczone dla dzieci.

Problemy z brzuszkiem, kolki i wzdęcia są częste u maluszków

Musimy liczyć się z tym, że małe dzieci mają częste problemy z brzuszkiem, co jest związane z tym, że ich układ pokarmowy, cały czas nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dlatego też podczas gwałtownego picia mleka, gdy dziecko połyka sporo powietrza, mogą się pojawiać wzdęcia u niemowlaka. Mogą one być bolesne, a może się okazać, że po wydaleniu gazów, dziecko poczuje się lepiej. Takie wzdęcia u niemowlaka zazwyczaj mijają bardzo szybko i nie potrzeba żadnych dodatkowych działań. Poza tym, pojawiają się one u dzieci karmionych butelką, ale wzdęcia u niemowląt karmionych piersią, także są czymś normalnym, zwłaszcza jeżeli pije ono bardzo łapczywie. Jeśli zastanawiamy się, co powoduje wzdęcia u niemowląt karmionych piersią, to powinniśmy wiedzieć, że podczas ssania piersi dziecko wciąga też ustami powietrze, im łapczywiej pije, tym więcej tego powietrza łapie, a więc to potem prowadzi do nabrzmiałego brzuszka. Takie same przyczyny tworzą wzdęcia u niemowląt karmionych butelką, choć tutaj trochę może pomóc specjalny smoczek. Jeżeli chcemy, aby wzdęcia i gazy u niemowląt szybciej minęły, to możemy je masować po brzuszku, a nawet je na tym brzuszku położyć. Co na wzdęcia u niemowląt karmionych piersią może jeszcze pomóc? Być może położenie na brzuszek ciepłej pieluszki i zrobienie delikatnego masażu. Do tego musimy mieć świadomość, że wzdęcia u niemowlaka w nocy także mogą się pojawić, a wówczas może się okazać, że będzie ono miało problemy ze spaniem. Jeśli zapytamy pediatrę o to co na wzdęcia u niemowlaka możemy zastosować, to może się okazać, że poleci nam on specjalne kropelki, które będą wspierały pracę jelit. Poza tym wzdęcia u niemowląt, tak jak i gazy u niemowlaka, nie wywołują żadnych negatywnych skutków, a z biegiem czasu dziecko po prostu z nich wyrasta.

Wzdęcia, a kolka u niemowlaka

Nie mniej warto sobie zdawać sprawę z tego, że takie wzdęcie brzucha, może doprowadzić do tego, że pojawi się kolka, a wówczas lekarz może nam zaproponować specjalne krople na kolki, które będzie trzeba podawać dziecku zgodnie z załączonymi wytycznymi – Kolka u noworodka – jak sobie z nią poradzić?.

Koniecznie popatrzmy z czego możemy skorzystać i jak możemy zapobiegać wzdęciom, gazom i kolkom u naszego dziecka, tak aby te wspólne, pierwsze tygodnie były naprawdę przyjemnością.

Powiązane wpisy