objawy-celiakii-u-doroslych-grozna-nietolerancja-pokarmowa

Objawy celiakii u dorosłych – groźna nietolerancja pokarmowa

O glutenie oraz jego nietolerancji mówi się dzisiaj coraz więcej i temat ten jest coraz chętniej poruszany na większych forach. Dla niektórych ludzi wybieranie bezglutenowego jedzenia jest rodzajem kaprysu, dla innych – koniecznością bądź w pełni świadomym wyborem, mającym na celu poprawieni ogólnej kondycji organizmu. Choroba trzewna, jak inaczej nazywana jest celiakia, jest uwarunkowaną genetycznie nietolerancją glutenu, jaki można znaleźć powszechnie w białku, z którego zbudowane są ziarna owsa, jęczmienia, pszenicy czy żyta.

Jeśli chodzi o samą chorobę, mamy do czynienia nie tylko z kilkoma jej rodzajami, ale również z kilkoma możliwościami wskazania na jej pochodzenie. Według naukowych teorii celiakia powstaje wedle teorii wskazującej na toksyny, autoagresję oraz dziedziczenie, jednoznacznie jednak nie wiadomo wciąż, skąd się bierze oraz jakie jest jej faktyczne pochodzenie.

Najistotniejsze objawy celiakii

Celiakia najbardziej wiarygodne i wyraźne objawy daje w przypadku dzieci, które po spożyciu glutenu  dostają nagłej reakcji w postaci obfitych i wydzielających bardzo nieprzyjemny zapach stolców, niekontrolowanej utraty wagi, bólów brzucha, które jednak równie dobrze mogą wskazywać na alergie pokarmowe. Objawy celiakii najczęściej więc nie ujawniają się przez całe lata, wychodząc nagle w sytuacjach bardzo stresogennych, związanych z życiem zawodowym, podczas ciąży czy innych, silnych emocjonalnie przeżyć.

Objawy mogą się również ujawnić po wykonaniu zabiegu operacyjnego. Inne symptomy, które mogą wskazywać na celiakię, często są bagatelizowane lub brane za coś zupełnie innego, ponieważ oznaczają skrajne niedożywienie, zaburzenia emocjonalne, a więc drażliwość, niemożność skupienia się lub całkowita apatia, niedokrwistość czy zmiany skórne – wrzody, wypryski, miejscami sucha skóra. Jeśli chodzi o objawy celiakii u dorosłych, głównie powinno wskazywać się właśnie anemię, kruchość i łamliwość kości, a więc osteoporozę czy bóle stawowe, bóle kości oraz depresję.

Celiakia daje również objawy u dorosłych w postaci niewydolności trzustki, zaburzeń związanych z woreczkiem żółciowym, niedobór podstawowych witamin oraz minerałów, niepłodność, poronienia, nietolerancja laktozy. Ta grupa pacjentów znajduje się również w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory różnego typu oraz na choroby immunologiczne.

Objawy celiakii a diagnoza

Lekarz w pierwszej kolejności najczęściej wyklucza wszystkie inne możliwości, a następnie wykonuje dodatkowe badania. Kluczowy w tym przypadku jest dokładny wywiad zebrany przez specjalistę, który będzie w stanie ustalić na przykład dziedziczną przypadłość do nietolerancji glutenu. Pod uwagę brane są kwestie takie jak późna pierwsza miesiączka czy przedwcześnie zaczynająca się menopauza u kobiet, niedokrwistość o niewyjaśnionym podłożu, osłabienie mimo braku powodów do jego odczuwania. W takich sytuacjach lekarz zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, a więc morfologii krwi, OB, analizy moczu, stężenia biała CRP, analizy poziom białka, witaminy D, E oraz wszystkich z grupy B, elektrolitów, wapnia i prób wątrobowych  oraz obrazowych, a także biopsję.