o-czym-moze-swiadczyc-bol-brzucha-na-gorze

O czym może świadczyć ból brzucha na górze?

Różne bóle brzucha zdarzają się może nie tak często jak głowy, ale również bywają powszechne i czasem świadczą o rozwoju choroby, innym razem są wynikiem np. niestrawności lub przejedzenia. W przypadku bólu, który pojawia się regularnie, jest wyraźnie umiejscowiony, jak również nie da się powiązać ze zbyt obfitym posiłkiem, warto udać się do lekarza. Podczas rozmowy ważny będzie każdy dodatkowy szczegół, na przykład, czy ból występuje w górnej lewej, czy w górnej prawej części brzucha.

Ból brzucha po prawej stronie na górze

Większość odczuwanych dolegliwości bólowych dotyczących górnej części brzucha stanowi pierwszy poważniejszy objaw chorób układu pokarmowego. Boleć może po lewej lub prawej stronie, przy czym nieraz ból w tych płaszczyznach dają też inne schorzenia, z tym że wtedy ból charakteryzowany jest jako promieniujący – np. podczas zawału bywa, że chory deklaruje objawy bólowe ze strony brzucha, sięgające w kierunku boków i pleców. Także cukrzyca lub problemy hormonalne mogą wywoływać okresowe, nawracające bóle w tej części ciała.

Udając się do lekarza z konkretnymi objawami bólowymi warto mniej więcej oszacować, czy są rozlane, czy też skoncentrowane po jednej ze stron ciała. Koniecznie trzeba też zweryfikować ewentualne dodatkowe objawy, takie jak wymioty, nudności, zgaga, pieczenie w jakiejś części układu pokarmowego. Jedną z chorób dających złożone symptomy jest refluks przełyku. Pojawia się zdecydowany ból nadbrzusza, lokalizowany też za mostkiem, oraz dolegliwości odczuwane w samym przełyku. Chorobie towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty po przyjęciu pozycji z głową do dołu, czasami też przy leżeniu na łóżku zbyt płasko, bez zagłówka.

Teoretycznie dość błahą, ale bardzo dokuczliwą dolegliwością, jaka wywołuje czasem bóle w górnej części brzucha po prawej stronie, jest zgaga. Sama w sobie nie jest groźna, jednak warto z nią walczyć, bo objawy są zdecydowanie nieprzyjemne – boli za mostkiem lub ból zlokalizowany jest w całej górnej części brzucha, do czego dochodzi odbijanie oraz wrażenie cofania się strawionego pokarmu z żołądka do przełyku. Szczególnie niemiłe jest uczucie palenia i pieczenia w gardle i niżej. Zgaga może jednak być symptomem poważniejszej choroby, np. wrzodów żołądka czy nawet nowotworu, dlatego nie można jej lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawia się często.

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Dolegliwości bólowe, umiejscowione nierzadko w lewej części nadbrzusza, będą dawać różnego rodzaju zapalenia narządów układu pokarmowego, na przykład żołądka. Jednym z powodów takiego bólu jest choroba wrzodowa żołądka. Bóle bywają odczuwane nagle, na przykład w nocy (są tak silne, że wybudzają ze snu), ale też po posiłku – niekoniecznie od razu – nawet, jeśli nie jest zbyt obfity. Typowe dla choroby wrzodowej bóle są palące, połączone z pieczeniem w okolicy objętej dolegliwościami części brzucha.

Zaawansowana choroba wrzodowa daje dodatkowe objawy np. utratę wagi, wymioty, odbijanie żółcią. Podobnie „zachowuje się” nowotwór żołądka. Typowym symptomem jest ból, który pojawia się po jedzeniu, więc można go pozornie wyciszyć omijaniem posiłku – co jest mocno niewskazane z uwagi na kłopoty z apetytem, nudności i osłabienie typowe dla tej choroby.

Powiązane wpisy