Niedrożność jelit – co to takiego?

niedroznosc-jelit-co-to-takiego

Jelita są bardzo ważną częścią układu pokarmowego. Ich funkcja gwarantuje odpowiednio wydajne wchłanianie składników pokarmowych z przetrawionego jedzenia oraz transport pozostałości do układu wydalniczego. Zachodzi to naturalnie tylko wtedy, gdy są odpowiednio drożne. Zaburzenie opisanych właściwości wiąże się z poważnym schorzeniem – niedrożnością jelit. Nieprawidłowo funkcjonujące jelita mogą doprowadzić do zalegania w różnym stopniu strawionych resztek w organizmie, a to jest wyjątkowo groźne dla zdrowia, a nawet życia.

W jaki sposób dochodzi do niedrożności jelit?

Do niedrożności jelit dochodzi wskutek czynnościowych zaburzeń pracy jelita oraz z przyczyn mechanicznych. Często są to powikłania operacji – nawet tych przeprowadzonych we właściwy sposób, gdyż proces gojenia wytwarza różne formy np. zrosty, niekiedy zbyt duże i zamykające światło jelita. Także stany zapalne i procesy chorobowe mogą doprowadzić do problemów z odpowiednią drożnością jelit, zwłaszcza jelita cienkiego.

Rozwijające się w układzie pokarmowym nowotwory również będą zakłócały prawidłowy przebieg trawienia, doprowadzając nie tylko do upośledzenia funkcjonalności, ale również do powstawania w obrębie jelit różnych deformacji utrudniających przepływ treści. Zaistnieć może też przepuklina lub tymczasowa przeszkoda wywołana np. obecnością pasożytów. W przypadku czynnościowej niedrożności mamy do czynienia z ustaniem ruchów robaczkowych na przykład z powodu zapalenia otrzewnej, uszkodzenia nerwów jelita, krwiaków lub problemów z właściwą gospodarką elektrolitową organizmu.

Niedrożność jelit – objawy

Objawy niedrożności jelit będą się różnić w zależności od położenia (wysoko/nisko) oraz od przyczyny ją wywołującej – przyczyny dzieli się na czynnościowe i mechaniczne. Ważne jest też ustalenie, czy mamy do czynienia z całkowitym zatkaniem światła jelita, czy też jest ono częściowo drożne. Przeważnie obecnym i jednym z najmniej typowych objawów jest ból brzucha, który może czasowo narastać. Pojawiają się tzw. wymioty kałowe – z uwagi na brak ujścia treści dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego, może ona uzewnętrzniać się za pomocą odcinka górnego. Chory nie wydala i nie oddaje gazów, brzuch staje się tkliwy i wzdęty.

Niedrożność jelit – leczenie zachowawcze

W wyniku niedrożności jelit z opisanych przyczyn może dojść do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Dość błahe, ale nieprzyjemne i krępujące, są te wiążące się z lekkimi zaburzeniami drożności – pojawiają się wtedy np. odgłosy bulgotania w brzuchu, wzdęcia. Bardziej zaawansowana lub całkowita niedrożność w krótkim czasie może wywołać ogólne zatrucie, perforację jelit, a w konsekwencji śmierć.

Ponieważ wykrycie niedrożności może być utrudnione lub zajdzie za późno, istotna jest profilaktyka oraz tzw. leczenie zachowawcze w przypadku, gdy możliwe jest wystąpienie niedrożności z różnych przyczyn. Na przykład, osoby chorujące na nowotwór przewodu pokarmowego powinny być uczulone pod kątem objawów niedrożności i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie zachowawcze. Warto to zrobić np. w związku z istnieniem zrostów pooperacyjnych itd.

Powiązane wpisy