dlaczego-odczuwamy-skurcze-zoladka

Dlaczego odczuwamy skurcze żołądka?

Bolesne skurcze żołądka mogą pojawić się w różnych sytuacjach i zwykle w zależności właśnie od nich będzie zależała ich diagnostyka oraz powód ich pojawienia się. Jak każda nieprawidłowość w naszym organizmie, również one będą wskazywały na stan chorobowy o określonym podłożu, którego czasem nigdy byśmy nie podejrzewali. Pacjenci rozróżniają różne rodzaje odczuwanego bólu i określają je jako pieczenie, kłucie, a czasem gniecenie, zlokalizowane najczęściej poniżej mostka, w miejscu nazywanym dołkiem. Skurcze żołądka przebiegają zwykle w sposób ostry, chociaż zdarzają się także boleści przewlekłe, wskazujące na poważniejsze oraz trwalsze dolegliwości chorobowe.

Na co wskazują skurcze żołądka?

Trudno jednoznacznie i od razu bezbłędnie wskazać powód pojawienia się skurczów żołądka. Najpopularniejsze przyczyny, w jakich pojawiają się skurcze żołądka, to wywołane infekcją zapalenie błony śluzowej żołądka  – czyli po prostu zapalenie żołądka, czasem też zapalenie samej dwunastnicy, którym towarzyszą również wymioty i nudności. Podobne objawy dają również wrzody żołądka i dwunastnicy, będące efektem powstawania nadżerek w błonie wyściełającej żołądek.

W chorobie powszechnie nazywanej refluksem również mamy do czynienia z pieczeniem za mostkiem, dodatkowo również ze zgagą i uczuciem palenia w brzuchu. W podobny sposób objawia się także nowotwór żołądka, który ujawnia się w ten sposób w bardzo późnym stadium. Guzy na trzustce czy zapalenie trzustki także będzie skutkowa łonie przyjemnymi skurczami, podobnie jak niedrożność przewodu pokarmowego, tutaj jednak pojawią się również wymioty.

Nie tylko kłopoty z układem pokarmowym

Co ciekawe, silne skurcze żołądka wcale nie muszą wskazywać  jedynie na wymienione powyżej schorzenia, ponieważ równie dobrze mogą one dotyczyć na przykład nerwicy żołądka, o której wspomina się znacznie rzadziej takich przypadkach, a która zaczyna być w naszych czasach coraz powszechniejsza oraz niekoniecznie łatwa do wyleczenia. Niedawne badania wykazały, że nasze emocje oraz nasze stany odbierają również neurony znajdujące się w brzuchu, dając swoiste reakcje na nasze stany. Jak więc można się przekonać, jest to system zdecydowanie bardziej złożony, niż przypuszczaliśmy.

Leczenie zdiagnozowanej nerwicy żołądka powinno odbywać się więc nie pod okiem gastrologa, jak w przypadku innych schorzeń związanych z układem pokarmowym, ale pod czujnym okiem neurologa za pomocą odpowiednio dopasowanych do przypadku środków farmakologicznych, głównie tabletek uspokajających, blokujących nasze lęki oraz blokujących tym samym jednocześnie również transportowanie impulsów nerwowych między ośrodkami, co wpływa na zmniejszenie poziomu naszego zdenerwowania, na odczuwany lęk czy niepokój.

W leczeniu nerwicy żołądka jest wskazane korzystanie ze wszelkich innych metod, które przynoszą pozytywne skutki, a więc z różnego rodzaju terapii zwiększających powodzenie i radzenie sobie ze stresem  oraz we wszelkich sytuacjach stresogennych. Najchętniej wybierane są techniki relaksacyjne, masaż, joga, muzykoterapia czy inne tego typu zajęcia, które dają ukojenie.

Powiązane wpisy