dieta-po-zatruciu-pokarmowym-jak-szybko-wrocic-do-siebie

Dieta po zatruciu pokarmowym – jak szybko wrócić do siebie?

Dokuczliwe zatrucie pokarmowe osłabia organizm, wiąże się z wymiotami, niestrawnością i biegunką. Najczęściej zdarza się latem, na przykład na wycieczce zagranicznej. Dlaczego tak się dzieje? Wyjeżdżając do obcego miejsca, nierzadko natrafiamy na nowe bakterie, które mogą wywołać u nas szczególnie mocną reakcję.

Na wakacjach typowe jest też znacznie mniejsze zwracanie uwagi na higienę, kwestie spożywania pokarmu ze sprawdzonych źródeł itd. więc o zachorowanie nietrudno. Łatwo jest wywołać u siebie takie objawy jedząc za dużo, pijąc nieprzegotowaną wodę z nieznanych źródeł oraz korzystając z różnego rodzaju fast foodów o niesprawdzonej renomie.

Zwalcz szybko zatrucie

Występujące podczas zatrucia pokarmowego objawy – wymioty i biegunka – potrafią zniszczyć całą dobrą zabawę. Osoba chora jest najczęściej zmuszona do pozostania w mieszkaniu, bo potrzebuje regularnie korzystać z ubikacji. Przydadzą się leki zatrzymujące nieprzyjemne symptomy wspomniane wyżej, gdyż w takich warunkach łatwo o odwodnienie. Zatrzymując lekami wymioty oraz biegunkę, nie powinno się dalej „prowokować” układu pokarmowego, więc należy wprowadzić lekkostrawną, zdrową dietę. Pić należy wyłącznie wodę przegotowaną lub ziołowe herbatki korzystnie wpływające na układ pokarmowy.

Zatrucie pokarmowe – co jeść?

Mdłości i wymioty pogarszają apetyt, ale nie można głodzić się zbyt długo – niektórzy lekarze zalecają dzień przerwy, ale gdy objawy już będą łagodniejsze, warto wdrożyć lekkostrawne produkty, zapewniające organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Dobre będą tzw. kleiki z kaszy lub sucharki (pieczywo chrupkie) bez dodatków i konserwantów. Uważać trzeba z nabiałem i owocami, bo reakcja może być różna. Do picia poleca się wodę przegotowaną lub niegazowaną mineralną, jak również ciemną herbatę czy herbatki ziołowe. Mięta, rumianek i borówka czarna pozwolą opanować męczące objawy ze strony układu pokarmowego.

Optymalna dieta po zatruciu pokarmowym

Objawy zatrucia powinny ustąpić dość szybko, jeśli zostanie usunięty czynnik je powodujący oraz zastosowana proponowana dieta. Warto jednak uważać i zaraz po tym nie wracać do wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych. Przynajmniej przez kilka dni warto spożywać wyłącznie lekkostrawne dania, jak również przyrządzać posiłki z pominięciem smażenia (wykorzystanie tłuszczu nie jest wskazane). Należy komponować jadłospis z użyciem ciemnego pieczywa, chudego mięsa (np. gotowanego) oraz lekkich surówek. Unikać trzeba słodyczy, przekąsek, dań ostrych i mocno przyprawionych, jak również oczywiście alkoholu. Zamiast napojów gazowanych pić należy ziołowe herbatki i wodę mineralną, niegazowaną lub lekko gazowaną.

Jaka dieta po zatruciu pokarmowym?

Żeby kolejny raz nie popaść w tarapaty, dobrze jest uważać na to, co się je – największe zagrożenie stanowi jedzenie, które może być przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane. Dlatego też nie warto umieszczać w swojej diecie gotowych przetworzonych produktów, na przykład dań mięsnych w słoikach, jeśli nie jesteśmy pewni ich jakości. Niektórzy mają w zwyczaju kupować za niższą cenę żywność na skraju przydatności do spożycia. Jest to ryzykowne z uwagi na fakt, że niektóre rodzaje jedzenia można zjeść nawet sporo po terminie, inne będą szkodzić dość szybko, zwłaszcza jeśli jest lato, i wszystko psuje się znacznie łatwiej niż zimą.

Powiązane wpisy