czym-jest-ostry-brzuch-i-czy-nalezy-sie-bac-tej-choroby

Czym jest ostry brzuch i czy należy się bać tej choroby?

Stan, nazywany popularnie ostrym brzuchem, najczęściej kojarzony jest z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego, jednak jest to jedynie jedna z chorób, jakie są związane z tym stanem. Ostry brzuch to w zasadzie cały zespół różnych dolegliwości związanych z jamą brzuszną, wymagających ze względu na swój ostry stan zapalny i gwałtowny przebieg natychmiastowej pomocy medycznej, szybkiej diagnozy oraz odpowiednio szybko podjętego leczenia, czasem również zakończonego operacją, jak bywa zwykle w przypadku popularnego wyrostka robaczkowego. Jeśli więc odczuwamy silny ból brzucha, w żaden sposób nie powinniśmy lekceważyć takiego objawu, tylko natychmiast szukać odpowiedniej pomocy.

Jak rozpoznać  ostry brzuch?

Ostre bóle pojawiają się w zasadzie znikąd, mogą również narastać w ciągu kolejnych dni, są możliwe do dokładnego zlokalizowania – wskazania, odkąd dokąd jest on odczuwany. Czasem ból ten nasila się jeszcze w chwili wykonywania jakiś ruchów, pochylania się, kaszlenia czy wykonywania głębszego wdechu. Taki właśnie ostry ból brzucha, określany również jako kłujący ból brzucha jest łatwy do rozpoznania u pacjenta – ów będzie bronił się przed dotykaniem bolącego miejsca, prawie zawsze będzie również oblany zimnym potem, może mieć przyspieszone bicie serca, a nad samym brzuchem albo wcale nie słychać jego perystaltyki, albo odwrotnie – jest ona w stanie wzmożenia.

Jakie są najczęstsze powody kłującego brzucha?

Powodów takiego stanu zdrowia może być naprawdę wiele i będą one zwykle uzależnione od wieku, w jakim jest pacjent. Jednym z częściej wymienianych i najczęściej pojawiających się jest zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięcie wrzodu zlokalizowanego w żołądku lub w dwunastnicy, perforacja jelit lub ich niedrożność, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy zapalenie trzustki. Kobiety dodatkową mogą cierpieć na ostry brzuch z powodu ciąży pozamacicznej lub ze względu na pęknięcie torbieli. Trzeba przy tym wszystkim również pamiętać, że tego rodzaju objawy może dawać również zawał serca lub choroby płuc.

Objawy towarzyszące silnemu bólowi brzucha

Do podanych objawów należy doliczyć również poboczne, towarzyszące im objawy, wśród których najpopularniejsze są wymioty oraz nudności, wzdęcie brzucha, bolesne napięcie mięśni brzucha, nazywane również brzuchem deskowatym oraz zjawisko tak zwanej ciszy w brzuchu, a więc brak perystaltyki, która w normalnych warunkach jest jak najbardziej słyszalna. Czasem pojawia się również przyspieszenie rytmu serca, tachykardia, bladość czy niepokój oraz odwodnienie. To, jakie będziemy mieć objawy, będą zależały od miejsca, które jest bazą naszego bólu.

Niechirurgiczna przyczyny ostrego brzucha

Poza chirurgicznym podłożem ostrego brzucha należy wymienić również niechirurgiczna, związane na przykład z często występującymi chorobami układu sercowo-naczyniowego czy pokarmowego, moczowo-płciowego, nerwowego czy  endokrynnego, a także choroby na tle metabolicznym czy zakaźne.

Powiązane wpisy