co-robic-gdy-wystepuja-nudnosci-po-jedzeniu

Co robić, gdy występują nudności po jedzeniu?

Odczuwanie nudności nie należy do rzeczy przyjemnych i wiąże się z mniej lub bardziej poważnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Są to dość niespecyficzne objawy, które ciężko podpiąć pod jakąś konkretną chorobę. Często pojawiają się w związku z ciążą lub alergią i kończą wymiotami, jeśli natomiast łączą się z odbijaniem (wrażenie pełności, cofanie się treści pokarmowej, „bekanie”) mogą świadczyć o tym, że dana osoba po prostu za dużo zjadła.

Ból brzucha i nudności po jedzeniu

To klasyczna para objawów wskazująca na przejedzenie (nie można jednak nigdy brać pod uwagę tylko jednej ewentualności). Zbliża się czas świąt i obficie zastawionych stołów, więc warto uczulić się od kątem ich występowania i zawczasu wyznaczyć sobie jakieś limity przy delektowaniu się jedzeniem. Corocznie po świętach mnóstwo ludzi cierpi z powodu wzdęć czy bólu żołądka, wątroby, objawów zatruć pokarmowych – ludzie ci trafiają do lekarza i tłumaczą się, że jedli to, to i to popijając alkoholem i napojami gazowanymi.

Tego typu dolegliwości nie należą do przyjemnych, ale są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania i wyleczenia. Będąc świadomym, że objawy wynikają po prostu z nadmiernej ilości spożytego jedzenia, można pominąć wizytę u lekarza. Przez kilka dni dobrze jest ograniczyć posiłki, pić herbatki ziołowe (np. miętową), ewentualnie zażyć środek hamujący biegunkę, jeśli występuje i jest uporczywa.

Nudności po jedzeniu – przyczyny

Przejedzenie to tylko jedna z najbardziej podstawowych przyczyn odczuwania nudności po posiłkach. Jeśli nie tylko mdli, ale dochodzi do wymiotów, którym towarzyszą dodatkowe objawy np. bóle brzucha, zdenerwowanie, torsje, przyspieszona akcja serca, powodów trzeba szukać gdzie indziej. Warto wziąć pod uwagę alergię pokarmową, która może właśnie tak się manifestować. Poziom nasilenia objawów będzie wtedy zależny od ilości alergizującego czynnika. Przy objawach alergicznych pojawiają się także kłujące bóle w brzuchu. Jeśli występują wymioty i dochodzi do nich zbyt często, konsultacja z lekarzem jest jak najbardziej wskazana – zachodzi groźba odwodnienia, zwłaszcza jeśli do wymiotów dołącza się np. biegunka i inne objawy niestrawności.

Mdłości po jedzeniu z bardzo różnych powodów

Wspomniana już wyżej ciąża bardzo często odpowiada za mdłości i czasem też wymioty przed posiłkiem lub po – zachodzi to szczególnie z rana. Przyczynę tę łatwo wykryć, gorzej z pozbyciem się objawów, ale na szczęście po pewnym czasie same mijają. Jeśli ciąża jest wykluczona, a nudności nie ustępują i często kończą się w ubikacji, można rozważać np. refluks przełyku lub zatrucie pokarmowe.

Bywa też, że rozpoczynająca się choroba wirusowa wywołuje właśnie takie objawy. Te wszystkie podejrzenia trzeba skonsultować z lekarzem, bo niekiedy niezbędna jest stosowna terapia – im młodsza lub starsza osoba doznająca opisanych symptomów, tym szybciej trzeba podjąć jakieś działania, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Podczas diagnozowania przyczyn nudności za każdym razem trzeba wykluczyć istnienie obrzydzającego czynnika, np. czegoś mało estetycznego, nielubianej potrawy, brzydkiego zapachu.

Powiązane wpisy