żołądek

Co mogą oznaczać skurcze żołądka?

Z naszym żołądkiem może dziać się wiele nieprzyjemnych historii, do wystąpienia których naprawdę nie trzeba wiele. Jednym z mniej przyjemnych i trudnych do wyleczenia dolegliwości są bolesne skurcze żołądka, które w zasadzie mogą wskazywać na wiele różnych możliwości, a które najczęściej okazują się mieć podłoże nerwowe lub nieprawidłową dietę.  Nasz tryb życia oraz jakość zjadanych posiłków mają ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie naszych poszczególnych elementów organizmu.

Silne skurcze żołądka – jaka to może być dolegliwość?

W zasadzie niekontrolowane, pojawiające się w określonych sytuacjach stresowych bolesne skurcze żołądka mogą wskazywać na nerwicę żołądka oraz jelit. W zasadzie można w tym wypadku spotkać się nie tylko z bolesnościami, ale często również z wymiotami czy z ostrą biegunką, będącymi reakcją na sytuację stresową.   Z punktu widzenia medycyny nerwica żołądka nie jest chorobą, jest bardziej dolegliwością związaną z emocjami czy z choroba emocji, jeśli można to tak nazwać. Silne skurcze żołądka w tym wypadku związane są w zasadzie z każdą dziedziną życia pacjenta, odczuwającego chroniczny lęk. W naszym życiu nie brakuje sytuacji, w których czujemy się niepewnie, jednak w przypadku ludzi cierpiących na niepokój czy chroniczny lęk w zasadzie każda sytuacja jest w stanie wywołać takie właśnie reakcje.

Bolesne skurcze żołądka – czy to choroba układu pokarmowego?

Mogłoby się wydawać, że objawy, jakie daje nerwica żołądka, można by określić jako typowo fizyczne, a więc związane z gazami, wymiotami, nudnościami, zaparciami czy bólami brzucha, to jednak nie są takie. Nerwica nie wskazuje na nieprawidłowości w stanie zdrowia układu pokarmowego, wskazuje bardziej na problemu emocjonalne pacjenta, z którymi musi sobie poradzić samodzielnie.

Silne skurcze żołądka – jak można je leczyć?

Nerwicę żołądka można leczyć jedynie w jeden sposób – farmakologicznie, pod stałym nadzorem neurologa. Terapia obejmuje najczęściej przyjmowanie leków nie tylko farmakologicznych, chociaż te mają na celu zapobieganie powstawaniu sytuacji stresowych – opanowują lęki, uspokajają, wyciszają organizm, zmniejszają niepokój i to, co mu towarzyszy. Trzeba w tym miejscu jednak dodać, że tego typu lekarstwa nie mogą być przyjmowane dłużej niż dwanaście tygodni. Wsparciem dla leczenia farmakologicznego jest również leczenie za pomocą psychoterapii, która ma na celu wyciszenie i pomoc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, a często samą rzeczywistością, która osoby odczuwające lęk niemal obezwładnia.

Pomoc na silne skurcze żołądka

Coraz częściej stosowane są inne, nieco bardziej nowatorskie sposoby radzenia sobie z nerwicą żołądka. Poza samą psychoterapią oraz lekami farmakologicznymi świetnie sprawdza się też muzykoterapia czy medytacja, masaże czy inne techniki relaksacyjne. Podczas takich sesji pacjent radzi sobie z panowaniem nad lękiem oraz uczy się wyciszać, uspokajać, odpoczywać. Dzięki temu objawy łagodnieją.

Powiązane wpisy