choroby-czym-jest-helicobacter-pylori

Czym jest helicobacter pylori?

Tak jak jest wiele chorób związanych z układem pokarmowym, tak też wiele jest czynników, które te choroby mogą wywoływać. Warto jednak sobie zdawać sprawę, że może to być nie tylko zła dieta, czy uwarunkowania genetyczne. Może się też okazać, że nasze problemy zdrowotne spowodowały bakterie, które dostały się do żołądka. Co więcej, mogą się one tam dostać nawet w dzieciństwie i przez wiele lat nie dawać o sobie żadnego znaku. Dodatkowo, kiedy już zaczną objawiać swoją obecność, mogą to robić w tak niejednoznaczny sposób, że łatwo będzie nam je pomylić z czymś innym, dlatego nie powinniśmy próbować sami oceniać co nam jest, wręcz przeciwnie, takie sygnały powinny być dla nas impulsem, aby jak najszybciej umówić się do lekarza na wizytę.

Czy wiemy jak przenosi się helicobacter pylori?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że bakterią, która bardzo często atakuje człowieka i dostaje się do jego żołądka, jest bakteria helicobacter pylori. Ma ona kształt pałeczki, a ponieważ z jednej strony zakończona jest rzęskami, to bez trudu może się wczepić w ściany żołądka, dodatkowo jeszcze wytwarza enzym, który neutralizuje soki trawienne, a to oznacza, że nie czynią jej one żadnej krzywdy.

Przenoszona jest z człowieka, w jego ślinie i kale, a to oznacza, że możemy się zarazić poprzez używanie tych samych sztućców, jak i zabawek. Niestety helicobacter pylori objawy od razu bardzo rzadko daje, a to oznacza, że możemy przez lata mieć ją w sobie i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, aż do chwili kiedy pojawią się dolegliwości związane z wrzodami żołądka. Jednak jeżeli czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem, że coraz częściej boli nas brzuch, to warto zrobić badania w kierunki helicobacter pylori wynik dodatni, będzie oznaczał, że nosimy w sobie tą bakterię, a więc powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej jej się pozbyć.  Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jakie bakteria helicobacter pylori objawy może dawać, to trzeba wiedzieć, że są one niejednoznaczne i mogą wskazywać także na inne choroby. Będą to takie objawy jak: ból brzucha, nudności, mdłości, zaparcia, wzdęcia czy pogorszony apetyt.

Nie mniej, nie możemy zwlekać z wizytą u lekarza, bo tylko on po dokonaniu odpowiednich badań, będzie mógł powiedzieć co nam jest i podjąć odpowiednie działanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ bakteria helicobacter pylori może doprowadzić do wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, a nawet do pojawienia się raka żołądka. Dlatego im prędzej wykryjemy, że jesteśmy nosicielem helicobacter pylori i im szybciej zaczniemy odpowiednie działanie, tym większa będzie szansa, że uda nam się ocalić zdrowie.

Warto czasami robić profilaktyczne badania na helicobacter pylori, tak aby dowiedzieć się, co się dzieje w naszym organizmie. A już na pewno, nie wolno nam lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, które będą wysyłane przez nasz organizm. Im szybciej udamy się do lekarza, gdy zauważymy coś niecodziennego, tym szybciej poznamy diagnozę, a więc w razie potrzeby, szybciej będziemy mogli zacząć niezbędne leczenie. Wizyta jest konieczna, zwłaszcza jeżeli obawy są tak niejednoznaczne i łatwo można ją pomylić z jakąś inną choroba.

Powiązane wpisy