choroby-co-wiemy-o-zespole-jelita-drazliwego

Co wiemy o zespole jelita drażliwego? Objawy

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że jest wiele chorób, które mogą zaatakować ich układ pokarmowy, a nieodpowiednia dieta może to tylko pogarszać. Dlatego, jeżeli tylko czujemy, że z działaniem naszego przewodu pokarmowego nie do końca jest tak jak być powinno, to koniecznie powinniśmy zacząć szukać powodów takich problemów. Tylko wówczas będziemy mogli podjąć odpowiednią kurację, a co się z tym wiąże, sprawić, że będziemy mogli znowu w miarę normalnie funkcjonować. Jakie więc mamy objawy i co mogą one oznaczać?

Z jelitami także może być problem – objawy zespołu jelita drażliwego

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wbrew pozorom nasze jelita są dość delikatnym narządem wewnętrznym, dlatego szybko mogą ulegać różnym problemom. To właśnie sprawia, że warto zwracać uwagę na to co jemy i co pijemy, tak aby czasami niepotrzebnie ich nie podrażniać. Jeżeli jednak pojawi się u nas ból brzucha, dojdzie do wzdęć, a także na przemian będziemy mieli problemy z zaparciami i biegunką, to z pewnością trzeba sprawdzić, czy nie jest to zespół jelita drażliwego.

Co prawda trudno tak do końca stwierdzić co go powoduje, jednak wielu lekarzy skłania się ku opcji, że czynnikami, które go powodują, są: nadwrażliwość trzewna, zaburzenia motoryki jelit, a także zaburzenia jelitowego układu nerwowego. Do tego jeszcze mogą dojść takie czynniki, jak: wiek czy płeć. Jeżeli mamy przeczucie, że to zespół jelita drażliwego objawy w każdym bądź razie na to wskazują, to koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Co prawda jest to choroba nieuleczalna, jednak dzięki odpowiednim działaniom, możemy sprawić, że łatwiej będzie nam zapanować nad objawami, a co się z tym wiąże, nie będą one aż tak bardzo uciążliwe. Jeżeli zdiagnozowano u nas chroniczny zespół jelita drażliwego, to musimy wiedzieć, jakie działania podjąć, tak aby mieć pewność, że chociaż trochę zminimalizujemy te nieprzyjemne objawy.

Aby tak było, musimy rozpocząć odpowiednią dietę, która będzie eliminowała jajka i mleko, także musimy zażywać leki przepisane nam przez lekarza, a dodatkowo jeszcze dowiemy się, w jaki sposób panować nad stresem, bo będzie on tylko powodował wzmocnienie się u nas tych wszystkich objawów. Dodatkowo warto powiedzieć, że stosując się do wytycznych jakie uzyskamy od lekarza, będziemy mieli szansę wieść całkiem normalne życie, zwłaszcza jeżeli nauczymy się, w jaki sposób łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak: zaparcia i biegunki.

Im szybciej zaczną nas niepokoić niektóre objawy zespołu jelita drażliwego, im szybciej pójdziemy do lekarza na konsultację, tym większa będzie pewność, że odpowiednie leczenie zostanie podjęte na czas. Dlatego też warto wybrać się do specjalisty, który będzie w stanie ocenić, jak mocno zaawansowana jest nasza choroba i czego możemy się jeszcze po niej spodziewać.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, chętnie odpowie on także na wszystkie nasze pytania, co z pewnością wpłynie na nas uspokajająco i sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam na co dzień żyć z zespołem jelita drażliwego. Pamiętajmy, że jest to choroba przewlekła, nie można się z niej wyleczyć, ale przy odpowiednim działaniu i stosowaniu się do zaleceń lekarza, mamy szansę znacznie zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego.