bol-brzucha-po-mleku-problemy-z-trawieniem-laktozy

Ból brzucha po mleku – problemy z trawieniem laktozy

Kłopoty z przyswajaniem przez organizm mleka jest dosyć typowym problemem w dzisiejszych czasach, najczęściej jednak spotyka dzieci. W skali  Polski na nietolerancję laktozy może mieć według statystyk nawet co trzeci Polak, stanowiąc tym samym w sumie grupę około trzydziestu siedmiu procent całej populacji naszego kraju. W skali światowej można mówić o dwóch procentach. Jednak samo odstawienie produktów zawierających mleko czy samego mleka nie jest wystarczające, aby pozbyć się tego problemu. Konieczne jest zastosowanie również innego działania, a jego początkiem jest ustalenie powodu, dla którego nasz organizm nie toleruje cukru mlecznego.

W jaki sposób objawia się nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy szczególnie często u malutkich dzieci mylona jest z alergią na mleko.  O ile w przypadku bardzo powszechnie występującej alergii pokarmowej możliwe jest szczęśliwe wyrośnięcie z tej dolegliwości, kiedy dziecko osiąga między trzy i pół a pięć lat dzięki stosowaniu zamienników odstawionych produktów oraz leczeniu wszystkich objawów zewnętrznych, skórnych, o tyle nietolerancja laktozy daje nieco inne objawy, co więcej, jest nabywana zasadniczo na całe życie. Konieczne jest jednak jej właściwe oraz szybkie rozpoznanie w celu wyeliminowania powikłań czy innych nieprzyjemnych skutków.

Ból brzucha po mleku  to jedynie jeden z symptomów oznaczających kłopoty z trawieniem laktozy. Wśród innych należy wymienić również nieprzyjemne w odczuwaniu skurcze w żołądku, a także ból brzucha określany przez pacjentów jako kurczowy, kolka, wrażenie przelewania się czegoś w brzuchu czy nawet przewracania się do góry nogami, zwiększona ilość gazów, uczucie nudności, biegunka oraz wymioty, wzdęcie brzuszka.

U dorosłych objawy nietolerancji laktozy są związane również z występowaniem zapalenia zatok, astmą, bólami kości oraz bólami stawów, osteoporozą, niemożnością skoncentrowania się na zadaniach do wykonania, zespołem jelita wrażliwego, egzemami, odbijaniem, wzdęciami. Wszystkie te objawy z kolei mogą doprowadzać do problemów ze spaniem, a także powodować chroniczne uczucie zmęczenia.

Warto pamiętać, że odstawienie samego mleka w żadnym stopniu nie załatwia sprawy nietolerancji laktozy, ponieważ można ją znaleźć również w słodyczach, w pieczywie (szczególnie w białym), we frytkach czy innych, przetworzonych produktach.

Jak najszybciej zdiagnozować nietolerancję laktozy?

Sposobów jest kilka i każdy z nich jest dobry oraz bezbolesny, dlatego tym bardziej warto skorzystać z możliwości przebadania się, jeśli podejrzewasz u siebie taką dolegliwość. Można zacząć od obserwowania reakcji organizmu na podawanie mlecznych produktów spożywczych, ale można również przejść od razu do sposobów diagnostycznych, wśród których znajduje się między innymi test wykonywany z krwi na tolerancję laktozy, bardzo zbliżony do badania na glukozę. W grę wchodzą również badania genetyczne, analiza stolca oraz tak zwany wodorowy test oddechowy, mierzący, ile wodoru zostaje wydychane przez pacjenta, który spożył laktozę.