bol-brzucha-czy-dokucza-nam-niestrawnosc

Ból brzucha – czy dokucza nam niestrawność?

Są takie problemy układu pokarmowego, z którymi każdy spotkał się chociaż kilka razy. Oczywiście nie ma nic złego w tym, jeżeli pojawiają się one raz na jakiś czas i wiemy, że sami je spowodowaliśmy, jednak jeżeli będą się utrzymywały przez dłuższy czas, to z pewnością powinniśmy udać się do lekarza, tak aby mógł on nas zbadać i wskazać nam źródło takich problemów. Zwłaszcza, że niektóre z nich mogą być bardzo uciążliwe, a co się z tym wiąże, znacznie mogą nam utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czy wiemy co to jest niestrawność?

Jeżeli czujemy ucisk na wysokości splotu słonecznego, mamy wrażenie pełności, a do tego jeszcze pojawia się zgaga, wzdęcia czy wymioty, to możemy być pewni, że pojawiła się u nas niestrawność. Nie jest to przyjemne uczucie, dlatego warto się udać do lekarza, aby mógł on ocenić czy jest to niestrawność organiczna czy czynnościowa i żeby mógł zalecić odpowiednie leczenie. Przede wszystkim ta organiczna wywołana jest przez chorobę, taką jak np. wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks czy rak żołądka.

Z tą drugą, czynnościową, będziemy mieli do czynienia pod wpływem: leków, nieświeżego jedzenie, zbyt obfitych posiłków, nadmiernego stresu. Jeżeli będzie dotyczyć nas pierwsza niestrawność żołądka, to konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia, co będzie się wiązało z tym, że lekarz z pewnością przepisze nam odpowiednie leki, a także zajmie się leczeniem źródła niestrawności. W drugim przypadku możemy sami wiele zrobić, jeżeli ograniczymy wielkość zjadanych posiłków, rzucimy papierosy, będzie próbowali ograniczać stres w naszym życiu. Może się wówczas okazać, że częstotliwość pojawiania się problemów z niestrawnością, znacznie się zmniejszy, a dodatkowo jeszcze nie będą one aż tak bardzo uciążliwe.

Jeżeli na niestrawność objawy by wskazywały, to warto się zastanowić, czym mogą być one spowodowane, a jeżeli będą się utrzymywały przez dłuższy czas, to koniecznie musimy udać się do lekarza. To on przeprowadzi odpowiednie badania, dzięki którym będzie mógł określić, czy źródłem naszej niestrawności są czynniki spowodowane przez jakąś chorobę, czy jednak to my, własnym działaniem powodujemy, że nasz organizm działa znacznie gorzej niż tak naprawdę powinien.

Koniecznie zobaczmy jakie są objawy niestrawności, jakie są też jej skutki, tak abyśmy mieli pewność, że będziemy potrafili zareagować na czas, a co się z tym wiąże, że będziemy mogli zatrzymać chorobę, zanim całkiem się u nas rozwinie. W razie potrzeby lekarze zawsze służą tutaj pomocą, zwłaszcza że przy odpowiedniej diecie i lekach, możemy problemy z nią znacznie zmniejszyć, a co się z tym wiąże, będziemy mieli pewność, że będziemy mogli wieść całkiem normalne życie.

Oczywiście uważając na niektóre produkty, które mogą wzmagać naszą niestrawność i uważając na to, jakiej wielkości posiłki zjadamy. Im trudniej będzie naszemu żołądkowi przetrawić to, co mu podamy, tym gorzej będziemy się czuli, tym większe uczucie sytości będziemy odczuwali i tym większa będzie nasza niestrawność.

Powiązane wpisy